ukryć, że bez maszyn przemysł rozwijać się nie może. No i tu pojawia się pytanie o to, jak maszyny transportować, gdy ich wymiary czy ciężar przekraczają przyjęte normy.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do definicji transportu ciężkiego. Znany też jako transport ponadgabarytowy, jest gałęzią bardzo specyficzną. Żeby bowiem przetransportować bardzo duży, czy bardzo ciężki ładunek, trzeba spełnić określone warunki. Transport ciężki, w tym transport maszyn, wymaga zawsze specjalnego zezwolenia. A to wydawane jest na podstawie dostarczonej dokumentacji, która udowadnia, że zaplanowana trasa jest możliwa do realizacji.
Jeśli więc ktoś chce przetransportować maszynę, musi zgłosić się do firmy, która zajmuje się tego typu transportem.Wszystko musi być bowiem zgodne z prawem.
Transport ciężki
Samochody ciężarowe przewożące towar zazwyczaj posiadają standardowe wymiary naczep, które pozwalają na bezproblemowe przewożenie określonej ilości towaru. Zdarza się jednak czasami, że jest potrzebny transport ciężki, który charakteryzuje się innym sposobem obsługi niż ten tradycyjny.
Nie każdy w swojej firmie posiada transport ponadgabarytowy. Po prostu nie wszystkie floty ciężarówek są do tego dostosowane. Trzeba również pamiętać, że transport maszyn jest też bardziej skomplikowany. Zorganizowanie całej trasy oraz odpowiednie zabezpieczenie pojazdu bywa czasochłonne. Do tego trzeba zadbać o wszelkie formalności celne, a czasami nawet konieczne jest eskortowanie ciężarówki.
Przewóz ponadgabarytowy z całą pewnością jest opłacalny, ponieważ zazwyczaj przewozi się cenne rzeczy, więc można w ten sposób więcej zarobić. Warto więc trochę czasu poświęcić na odpowiednie przygotowanie się do takiego transportu, ponieważ każde niepowodzenie w trasie może nas wiele kosztować. Firmy są przecież odpowiedzialne za towar, który przewożą.
Czasami określa się go mianem transportu
Transport towarów większych, których masa wynosi kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset ton, bywa utrudniony z uwagi na wymogi zawarte w polskim prawie drogowym. Jeżeli więc chcesz przeprowadzić transport maszyn ciężkich, najprawdopodobniej będziesz musiał w tym celu nawiązać współpracę ze specjalizującą się w tym firmą. W przeciwnym wypadku zaistnieje spore ryzyko, iż coś zrobisz źle. A chyba nie chcesz nabawić się niepotrzebnych problemów? Lepiej od razu wykorzystać profesjonalny transport ponadgabarytowy, który trochę co prawda kosztuje, ale za to jest przeprowadzany zgodnie z zasadami zapisanymi w polskim prawie.
Szukając potrzebnej ci usługi, pamiętaj, że transport ponadgabarytowy bywa różnie nazywany. Czasami określa się go mianem transportu ponadnormatywnego, innym razem - transportem nienormatywnym. Za każdym razem pod tymi nazwami kryje się jednak dokładnie ta sama usługa. Jest nią transport ciężki, który umożliwia ci bezpieczne przewiezienie większych i cięższych ładunków - konkretne parametry możesz wyszukać przez Internet.
Jak uzyskać zezwolenie na transport ponadgabarytowy?
Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.
Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.
Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.