stkie prace na wysokościach wiążą się z wysokim ryzykiem wypadku. Dlatego też, nawet doświadczeni pracownicy firm budowlanych potrzebują wsparcia w postaci ciężkiego sprzętu. W takich wypadkach, niezbędnym okazuje się podnośnik, umożliwiający podniesienie budowlańca na odpowiednią wysokość budynku. Podnośnik działa automatycznie, nie wymagając od pozostałych pracowników firmy nakładu dodatkowych sił do jego uruchomienia. Zwyżka możliwa do osiągnięcia przez podnośnik sięga wysokości kilkuset metrów. W ten sposób, podnośnik można wykorzystać do budowy nawet kilkupiętrowego bloku. Dodatkowo, podnośnik zaopatrzony jest w barierki uniemożliwiające wypadnięcie pracownika z platformy. Takie rozwiązanie nie tylko wspomaga prace na wysokościach ale również usprawnia i przyspiesza ich wykonanie.
Podsumowując, prace na wysokościach są niezwykle ciężkim i trudnym doświadczeniem w życiu pracownika. Jednak, stosując odpowiednio zaprojektowane podnośniki, można zminimalizować ryzyko nieszczęśliwego wypadku.
Prace takie można wykonać łatwiej szybciej
Wszelkie prace na wysokościach wymagają odpowiedniego sprzętu. Podnośnik i zwyżka to podstawowe z nich. Ułatwiają one dostęp do trudnych miejsc na wysokości. Oprócz tego, praca w tego typu pomocnym urządzeniu jest bezpieczna. Odpowiednio przystosowany kosz w pełni chroni pracującego. Podnośniki stosuje się do różnego typu prac w energetyce, leśnictwie, budownictwie itp. Służby ratunkowe są wyposażone w sprzęt, którego charakterystyka odpowiada wyłącznie znanym im przypadkom. Stosują na przykład różnego rodzaju wysuwane drabiny. Uniwersalne zwyżki wykorzystywane są w pracach różnych resortów także ich charakter odpowiada wielu czynnościom. Urządzenie takie można zakupić, jeżeli wiemy, że będziemy z niego dosyć często korzystać. W przypadku gdy potrzeby są sporadyczne, korzystamy z usług wypożyczalni takiego sprzętu. Koszty są niewielkie a pomoc duża.
Podczas prac na wysokościach musimy pamiętać o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa. Zwłaszcza gdy prowadzimy prace z elektrycznością. Również podczas silnych wiatrów należy pamiętać o grożącym nam niebezpieczeństwie.
Sprzęt, który przystosowany jest do prac w trudnych warunkach niezmiernie ułatwia nam funkcjonowanie. Prace takie można wykonać łatwiej, szybciej i bezpieczniej.
Zwyżka powinna być oznaczona specjalnymi znakami
Zgodnie z przepisami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, za prace na wysokościach należy uznać wszelkie czynności wykonywane co najmniej 1,0 metr od poziomu powierzchni terenu lub podłogi. Jak należy zabezpieczyć miejsce pracy?
Właściwa ochrona pracownika
Obowiązkowym elementem ochronnym, w trakcie pracy zwyżką, jest zabezpieczenie głowy za pomocą specjalnych kasków ochronnych. Przepisy te są surowo przestrzegane, a niestosowanie się do zasad grozi nałożeniem na pracodawcę wysokich kar finansowych. Czy zwyżka wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci szelek ochronnych? Prace na wysokościach, wykonywane w podnośniku koszowym, nie wymagają od pracowników noszenia szelek zabezpieczających. Warunkiem tej decyzji jest brak konieczności wychylania się poza obręb podnośnika. Zatem jeśli pracownik chroniony jest przez balustradę kosza, nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Ważne jest również właściwe zabezpieczenie stanowiska pracy. Zwyżka powinna być oznaczona specjalnymi znakami, z których jasno będzie wynikać ostrzeżenie o pracach na wysokości. Tabliczki "prace na wysokościach" kupić można w specjalnych sklepach budowlanych lub w dedykowanych sklepach internetowych.